Vítejte
Zadali jste nesprávný nebo chybějící údaj

Pro vstup na tyto stránky musíte být starší než 18 let. Zadejte prosím rok svého narození a zemi pobytu.
 

Někteří lidé narozeni v tomto roce ještě nemusí být starší 18 let. Doplňte prosím den a měsíc svého narození.

Tyto stránky používají cookies za účelem zkvalitňování služeb a analýzy návštěvnosti. Uvedením svého věku souhlasíte s užíváním cookies podle zásad uvedených v našich Podmínkách užití stránek.
 

Trafo Hadačka. Unikátní název, unikátní klub

Do projektu Gambrinusu Kopeme za fotbal, určeného pro malé vesnické kluby okresních soutěží, jsou zapojeni od samého začátku. A patří v něm k těm nejaktivnějším. Fotbalisté s neobvyklým názvem Trafo Hadačka mají za sebou i pěknou řádku akcí a s tím spojených mimořádných zážitků.

Premiéru v projektu Gambrinusu si malý klub ze severního Plzeňska odbyl v roce 2011, kdy přijel na hřiště do Hadačky k ukázkovému tréninku kouč Viktorie Plzeň Pavel Vrba a přivezl s sebou i dva hráče, Michala Ďuriše a Marka Bakoše. „Byla to jedna z prvních akcí v našem regionu a pořadatelé z projektu Kopeme za fotbal to pojali docela megalomansky. Takže byli u nás zástupci snad všech periodik – noviny, televize, rádia,“ říká Martin Pícl, člen výboru Trafo Hadačka, který má v klubu projekt Kopeme za fotbal na starost. „Já jsem jako kontaktní osoba věděl, že to bude tak veliké, ale hráčům jsem raději nic neříkal. Měl jsem strach, aby přišli a nebylo z toho nějaké fiasko. Nakonec to dopadlo dobře,“ vzpomíná na premiéru v projektu Kopeme za fotbal zakládající člen fotbalového klubu Trafo Hadačka.

Oddíl z vesnice nedaleko Kralovic nepíše dlouhou historii – vznikl teprve v roce 1999. „Klub byl založen vlastně z ničeho, v Hadačce bylo jen hřiště. Všichni fotbalisté jsme někde hráli, takže jsme se museli postupně z klubů vyplatit, nakoupit fotbalové vybavení (dresy, míče, sítě) a později třeba i traktůrek (sekačku) na trávník. Peníze na rozjezd klubu jsme měli z místního pohostinství, které jsme si vzali do pronájmu a chodili tam čepovat po práci. Nebo také z prodeje občerstvení ve stáncích při různých akcích,“ vybavuje si složité začátky klubu v Hadačce Martin Pícl.

„První soutěžní sezonu po založení klubu jsme odehráli na náhradním hřišti v nedalekých Kralovicích, protože jsme neměli kabiny. Ty jsme stavěli svépomocí v průběhu sezony. Odpracováno bylo přes 3500 brigádnických hodin s tím, že obec Výrov, pod kterou Hadačka spadá zaplatila materiál. Stavět nám pomáhali i místní lidé, i když neměli s fotbalem nic společného – jenom nám fandili. To už si v dnešní době neumím představit. Kabiny byly dokončeny dva dny před prvním domácím mistrovským utkáním. Později přibyla i tribuna,“ vypráví Pícl.

Klub ale nežije jen fotbalem, výrazně se podílí i na společenském životě obce, ve které žije 450 obyvatel. „Pořádáme například dětský masopust v sále kulturního domu, stavění májky, rybářské závody, letní Trafo MTB biatlon (Memoriál Jitky Staňkové), fotbalový den, dětskou olympiádu nebo posvícenskou zábavu,“ vyjmenovává společenské akce.

Velkou oporou fotbalového klubu v Hadačce je obec Výrov. „Spolupráce s obcí se datuje od založení klubu a funguje na výbornou za různých starostů a členů zastupitelstva. Bez ní si nedovedu představit, že by klub existoval,“ pochvaluje si čtyřicetiletý Martin Pícl, který odkrývá poněkud záhadný název klubu. „Proč právě Trafo? Pod stejným názvem totiž hráli rekreačně v obci hokej naši otcové. Tehdy se kluby často jmenovaly Dynamo, tak naši tátové si řekli, že nebudou Dynamo, ale Trafo,“ usmívá se člen výboru klubu, který na severním Plzeňsku hraje nejnižší soutěž, IV. třídu.

Projekt Kopeme za fotbal považuje Martin Pícl za skvělou myšlenku. „Máte šanci poznat zblízka hráče i trenéry či zázemí klubů. Kromě Pavla Vrby u nás vedli tréninky Vítězslav Lavička nebo Petr Rada, všichni byli fajn. Zahráli jsme si proti ligovým klubům v jejich prostředí – s Duklou, Spartou, Příbramí a Českým Budějovicemi,“ říká. Památný byl zájezd do tréninkového areálu na Strahově k utkání se Spartou. „Jeli jsme tam i s fanoušky ve dvou autobusech. Naši příznivci nám jsou velkou oporou. A umí za to vzít i v hospodě. V restauraci na Strahově tenkrát vypili 'v přípravě' na zápas všechno pivo,“ dává k dobru úsměvnou příhodu Martin Pícl.

Ostatní Příběhy klubu